Awards

2024-06-19
2023-2024 Hong Kong Joint Primary School Mathematics Competition (North District)
Overall 3rd runner-up
Problem-solving 2nd runner-up
Maths Riddles 3rd runner-up
2024-06-19
TWGHs Joint Primary Schools Sports Day
Boys A 200m 2nd runner-up
Boys A Softball 1st runner-up
Boys A Long Jump Champion
Boys B 60m 2nd runner-up
Boys B 60m 3rd runner-up
Boys B 200m 3rd runner-up
Boys B Softball 2nd runner-up
Boys C 4x100m Relay 3rd runner-up
Girls A 60m 1st runner-up
Girls A 60m 3rd runner-up
Girls A 100m 3rd runner-up
Girls A 200m 1st runner-up
Girls A High Jump 3rd runner-up
Girls A Softball Champion
Girls A 4x100m Relay Champion
Girls B 60m 3rd runner-up
Girls B 200m Champion
Girls B Long Jump Champion
Girls B Softball 3rd runner-up
Girls B 4x100m Relay 1st runner-up
Girls C 60m 2nd runner-up
Girls C 4x100m Relay 1st runner-up
2024-06-18
Hong Kong Districts Primary School Rope Skipping Championships 2024
North District Boys Overall 2nd runner-up
North District Girls Overall 2nd runner-up
Girls Lower Primary Long Rope (3 people)— 2nd runner-up
Boys Upper Primary Long Rope (4 people) — 1st runner-up
Girls Upper Primary Long Rope (4 people) — 2nd runner-up
Boys Double Dutch Speed Rope (4 people) — Champion
Girls Double Dutch Speed Rope (4 people) —2nd runner-up
Alternate foot jump( Boys Lower Primary ) — 1st runner-up
Alternate foot jump( Boys Upper Primary ) — 1st runner-up
Alternate foot jump( Girls Lower Primary ) — 3rd runner-up
Alternate foot jump( Girls Upper Primary ) — Champion
Alternate foot jump Backwards ( Boys Upper Primary — 2nd runner-up
Alternate foot jump Backwards ( Girls Upper Primary ) — 1st runner-up
Alternate foot jump Backwards ( Girls Upper Primary ) — 2nd runner-up
Alternate foot jump Backwards ( Girls Upper Primary ) — 3rd runner-up
Criss-cross( Boys Upper Primary ) — 1st runner-up
Criss-cross( Boys Upper Primary ) — 3rd runner-up
Criss-cross( Girls Upper Primary ) — Champion
Criss-cross( Girls Upper Primary ) — 1st runner-up
Criss-cross( Girls Upper Primary ) — 3rd runner-up
Criss-cross Backwards( Boys Upper Primary ) — Champion
Criss-cross Backwards( Boys Upper Primary ) — 1st runner-up
Criss-cross Backwards( Boys Upper Primary ) — Champion
Criss-cross Backwards( Girls Upper Primary ) — 2nd runner-up
Side Swing(Left Right)( Boys Lower Primary ) — Champion
Side Swing(Left Right)( Boys Upper Primary ) — Champion
Side Swing(Left Right)( Boys Upper Primary ) — 1st runner-up
Side Swing(Left Right)( Girls Upper Primary ) — Champion
Side Swing(Left Right)( Girls Upper Primary ) — 3rd runner-up
Side Swing Backwards(Left Right)( Boys Upper Primary ) — Champion
Side Swing Backwards(Left Right)( Boys Upper Primary ) — 1st runner-up
Side Swing Backwards(Left Right)( Girls Upper Primary ) — 2nd runner-up
Side Swing Criss-cross(Left Right)( Boys Upper Primary ) — 2nd runner-up
Side Swing Criss-cross(Left Right)( Boys Upper Primary ) — 3rd runner-up
Side Swing Criss-cross (Left Right)( Girls Upper Primary ) — 2nd runner-up
Side Swing Criss-cross Backwards (Left Right)( Boys Upper Primary ) — Champion
Side Swing Criss-cross Backwards (Left Right)( Boys Upper Primary ) — 2nd runner-up
Side Swing Criss-cross Backwards(Left Right)( Girls Upper Primary ) — 1st runner-up
Side Swing Criss-cross Backwards(Left Right)( Girls Upper Primary ) — 2nd runner-up
Double Unders( Boys Lower Primary ) — 1st runner-up
Double Unders( Boys Upper Primary ) — Champion
Double Unders( Boys Upper Primary ) — 2nd runner-up
Double Unders( Girls Upper Primary ) — 2nd runner-up
Toad( Boys Upper Primary ) — Champion
Toad( Boys Upper Primary ) — 2nd runner-up
Toad( Girls Upper Primary ) — Champion
Toad( Girls Upper Primary ) — 3rd runner-up
2024-06-03
Primary School 4x100 Invitation Relay
Girls' Champion
Boys' 1st runner-up
2024-01-22
Henan-Hong Kong-Macau Sister School Competitions
1st Prize (Recitation)
2nd Prize (Recitation)
3rd Prize (Recitation)
1st Prize (Drawing)
2nd Prize (Drawing)
3rd Prize (Drawing)
2024-01-22
The 21st P6 Academic Contest
Chinese Gold Award
Chinese Silver Award
Chinese Bronze Award
English Gold Award
English Silver Award
English Bronze Award
Mathematics Gold Award
Mathematics Silver Award
Mathematics Bronze Award
2024-01-19
2023-2024 North District Area Inter-Primary School Athletics Competition
Girls A 60m Merit
Girls A 200m Champion
Girls A 400m 3rd runner-up
Girls A 4x100m Relay Merit
Girls B Long Jump Champion
Girls B High Jump Champion
Girls B 60m Merit
Girls B 100m Merit
Girls B 200m 1st runner-up
Girls B 4x100m Relay 3rd runner-up
Girls C 60m Merit
Girls C 100m Merit
Boys A Long Jump 1st runner-up
Boys A Softball 2nd runner-up
Boys A 100m Merit
Boys A 200m Merit
Boys B Softball Merit
Boys B 200m Merit
Boys C 100m 2nd runner-up
Girls A Team Merit
Girls B Team 2nd runner-up
2024-01-19
"National Day Cup" Celebration of the 74th Anniversary of the Founding of the People's Republic of China Student Essay Competition
1st runner-up (Primary School)
2023-12-06
2023 International Mathematical Science & Creativity Competition
Mechatronics I competition Gold Medal
Creativity III competition Gold Medal
2023-12-01
The North District Area Inter-Primary Schools Football Competition
Boys' Football Champion
Boys' Outstanding Athlete
Girls' Football Champion
Girls' Outstanding Athlete
More...
Ching Shing (Main Campus)
: 2 Ching Shing Road, Sheung Shui, N.T.
: 2671 1071
:2671 1079
Choi Yuen (Annex)
:Choi Yuen Estate, Sheung Shui, N.T.
: 2606 7891
:2606 7232
Powered by Friendly Portal System v9.76